Częstym pytaniem pojawiającym się na forach internetowych jest jaki projekt wybrać ? Indywidulany czy typowy? Przy naszym ostatnim projekcie `domu w Owczarni
` zrobiliśmy porównanie między podobnym projektem typowym, nad którym na wstępnym etapie zastanawiał się Inwestor, a naszym. Korzyści płynące z opracowania indywidulanego projektu w tym przypadku przedstawiamy w punktach poniżej, a ocenę pozostawiamy Wam 🙂
- Zwiększenie strefy realnie wykorzystywanej w powierzchni działki.
Poprzez likwidacje okien w ścianie północnej budynku mogliśmy zbliżyć się do działki sąsiedniej na minimalną dozwoloną przez prawo w naszym przypadku odległość 3m . W projekcie typowym, zwykle okna mamy z każdej strony , co zmusza nas do trzymania odległości minimalnej 4m od granicy działki –zysk na projekcie indywidulanym w naszym przypadku to 1m. Dodatkowo odchyliliśmy bryłę garażu na osi Pn-Pd czym zwiększyliśmy odczuwalną przestrzeń rekreacyjną na działce o 135m2. Taka zmiana w projekcie typowym była by niewykonalna.
Na zielono oznaczona część działki z pełnym nasłonecznieniem, która może być wykorzystywana rekreacyjnie. Na szaro cześć działki, którą jest zacieniona i którą najlepiej wykorzystać na podjazd garażu , wiatę śmietnikową, dojście do domu.
Część rekreacyjna działki w tym przypadku to tylko 489m2 , czyli o całe 135m2 mniej niż w projekcie indywidulanym .Pozostała część terenu, poprzez zastaną bryłę budynku, dużo gorzej wykorzystana.
- Doświetlenie części dziennej
Projekty typowe zakładają idealny układ działki względem stron świata. W rzeczywistości nasza wymarzona działka często jest odchylona od osi Pn-Pd. Każde takie odchylenie zakłóca przewidziane przez architekta projektującego budynek typowy sposób nasłonecznienia domu. Tak też mamy w przypadku naszej działki. Dzięki odchyleniu bryły garażu pozwoliliśmy na szybszą penetracje promieni słonecznych do strefy dziennej domu. Następuje to o godzinie 11:12. W projekcie typowym bryła garażu jest pod katem prostym do głównej bryły budynku. Przekłada się to na dostęp bezpośredni promieni słonecznych w strefie dziennej o godzinie 13:57. Tak wiec słońce dociera tam prawie 3 godziny później!
Symulacja nasłonecznienia w projekcie indywidualnym. O 11:12 słońce oświetla już całe przeszklenie części dziennej
Podobny układ cienia następuje w projekcie typowym dopiero o godzinie 13:57. Wcześniej przeszklenie części dziennej jest zacienione przez bryłę garażu
- Odległość od budynku sąsiadującego
Likwidacja okien od strony północnej w projekcie indywidualnym pozwoliła na maksymalne dosuniecie budynku do granicy działki na odległość 3m. W porównywanym projekcie typowym, nie możemy tego zrobić ze względu na układ pomieszczeń. Musimy się więc trzymać obowiązujących 4m. Dodatkowo zawężając nieco rozpiętość budynku, zachowując przy tym jego funkcjonalność, mogliśmy odsunąć się od okien sąsiada od strony południowej na odległość 22,46 metra. To trochę tak, jakby mieć 2,5 metra szerszą działkę czyli ok 70-80m2 działki więcej! Daje nam to też poczucie przestrzeni, zwiększa część rekreacyjną działki , daje nam więcej oddechu.
Na pomarańczowo oznaczony budynek sąsiada. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu, odległość tą byliśmy w stanie zwiększyć do 22,46m
Odległość możliwa przy przyjętym projekcie typowym to 19,83m . To o prawie 3m mniej działki w porównaniu do projektu indywidualnego
- Nasłonecznienie w strefie dziennej
W omawianym przykładzie budynku typowego, okna ze strefy dziennej wychodzą na naszej działce w 65% na stronę północno-zachodnią oraz w 35% na stronę południowo-zachodnią.
W projekcie indywidualnym stosunek ten wynosi 15% na stronę Pn-zach oraz w 85% na stronę Pd-zach.
Od strony zachodniej działki mamy las, który ogranicza nam bezpośredni dostęp słońca w późnych godzinach popołudniowych. Dzięki temu w projekcie indywidualnym mamy o 22% większe natężenie światła dziennego w pomieszczeniach dziennych.
- Widok ze strefy dziennej
Układ okien jak wyżej przekłada się również na widok z nich. W projekcie indywidualnym widok skierowany jest na strefę rekreacyjna działki i jej nasłoneczniona część oraz brzozę znajdującą się na działce na czym zależało Inwestorom.
Kadrowanie widoków jest bardzo ważną zaletą projektów indywidualnych, a trudno jest je uzyskać w projektach typowych, gdzie lokalizacja okien jest już ustalona.
Nawet ciekawie zaprojektowane wnętrze będzie traciło na złej orientacji okna i widoku np. na zaplecze działki sąsiada. W projekcie typowym nie mamy nad tym aż takiej kontroli.
- Funkcja budynku idealnie skrojona pod przyszłe wymagania użytkowników
Wszystkie pomieszczenia zostały dobrane i zaprojektowane tak, by jak najbardziej odpowiadały potrzebom przyszłych mieszkańców. Początkowy projekt typowy nad którym zastanawiali się inwestorzy dobrany był na zasadzie dopasowania do istniejącej działki i ich poczucia estetyki. Wybrali projekt o powierzchni ok 210m2.
Inwestorom zależało głównie na części dziennej z otwartą kuchnią i jadalnia, garażu 2-stanowiskowym oraz gabinecie i małej łazience w parterze budynku i sypialniach z łazienką na piętrze.
Podczas rozmów z nimi okazało się, że nie potrzebują, aż tak rozłożystego domu . Udało się wszystko rozmieścić i dopasować tak, że z początkowych 183m2 powierzchni płyty fundamentowej zeszliśmy do 135m2. To ok 21 tysięcy złotych oszczędności na samej tylko płycie.
W projekcie typowym same korytarze zajmowały w parterze budynku ok 20m2 u nas o 8 m2 mniej to kolejne 28 tysięcy złotych oszczędności w projekcie indywidualnym na przestrzeni, która stracona jest tylko na komunikację.
- Prestiż, który bezpośrednio przekłada się też na wartość inwestycji
Budynek indywidualnie zaprojektowany to też, nie ma co ukrywać, kwestia prestiżu. To przebywanie w przestrzeni wyjątkowej, niepowtarzalnej . Takiej, która zaprojektowana została specjalnie dla nas. Pełnej indywidualnych i autorskich rozwiązań. Ma to swoje odbicie również w cenach ofertowych. Budynki jednorodzinne zaprojektowane indywidulanie uzyskują większe o kilkadziesiąt tysięcy złotych ceny od tych typowych. Dodatkowo, jeśli taki budynek jednorodzinny zostanie wypromowany w mediach, to różnica w cenie na plus sięga nawet kilkuset tysięcy złotych.
Więcej na temat bilansu ekonomicznego i porównania tych 2 projektów czytaj we wpisie „projekt typowy czy indywidulany, czyli dlaczego ten indywidulany jest tańszy„.
Jak widać w powyższych przykładach projekt indywidualny to nie tylko kwestie estetyczne, chęć posiadania wyróżniającego się budynku lub kaprys inwestora, co zdają się sugerować portale zajmujące się sprzedażą gotowych projektów. To realne zyski dla mieszkańców zaprojektowanego budynku z których się będzie korzystać przez cały czas użytkowania swojego wymarzonego miejsca do życia.